Babaların annelere göre daha soğuk kanlı olması gereken yerlerden bir taneside hastalıklar. Çocukların büyük bir kısmı doğumdan sonra ki ilk hafta yeni doğan sarılığı ‘na yakalanabiliyor.

Çocuğunuzu elinize aldığınız ilk dakikadan itibaren bazı testler ve iğneler yapılıyor. Bunlardan bir tanesi yenidoğan sarılığı için olanı. Zaten daha yeni doğum heyecanı yaşayan bir babaya gözünün önünde yok topukkanı alma, yok Hepatit B aşıları yapmak zaten yeterince moral bozucu olabiliyor. 

Ama genellikle 2. gün itibariyle çocukların 2/3 ‘ü nde ortaya çıkan yeni doğan sarılığı babaların hem ciddiye alması gereken bir hastalık hem de anneyi motive etmesi gereken bir durum.

yeni doğan sarılığı

yeni doğan sarılığı

Yeni Doğan Sarılığı Babalar genellikle bir şey olmaz tanısı koymayı sever. Evet Yeni doğan sarılığı kendi kendine geçen bir hastalık gibi gözükebiliyor ama ileri boyutlara taşındığı zaman müdahale edilmesi gereken bir duruma dönüşebilir. 
Anneler zaten daha yeni doğum yapmış bir durumda. Yorgun, dikiş ağrısı, emzirme savaşları derken babaların yeni doğan sarılığında annelere moral verip, kontrolü ele almaları süreç için iyi olacaktır.

Yenidoğan Sarılığı Nedir ?
Yenidoğan bebeklerde görülen bu hastalıkta kandaki ‘bilirubin’ adlı madde yükselerek, deri ve yanakların içi, gözün beyaz kısmı gibi bölgelerde birikmesi ile oluşan bir çeşit sarılık türü. Bu da bebeğin cilt ve göz renginde sararmayla kendini gösteriyor.
İlk testleri yaptıktan sonra gün gün olması gereken değerler var. Bu değerlere göre sarılığın şiddetini bebeğinizin vücudunda gözlemleyebiliyorsunuz. Genellikle beyaz floresan ışığında ya da gün ışında görebiliyorsunuz.
Çocuğunuzun tenine parmak ile bastırıp kaldırdığınız da teninin rengi size ipucu verebiliyor.

Yenidoğan sarılığında eşinize yardımcı olmanız çok önemli. Çünkü bu hastalığın evde tedavilerinin başında sürekli emzirmek geliyor. Anne her fırsatta emzirirken doğal olarak yorulacak, gücsüz kalacaktır. Bu noktada babaların desteği çok önemli konuma geliyor.

Biz Atlas’da sarılık problemi yaşamadık. Doğumunda 4-5 gün sonra tekrardan kontrol için hastane gittiğimiz de yine bir test yapıldı orada da değerler normal çıkınca Atlas’ın bu hastalığa yakalanmadığını öğrenmiş olduk. Tabi bu süreç baba içinde sarsıcı. Ben çok fazla açıkcası yaşamadım ama bu hastalık nedeniyle hastane de kalan bebekler var. Lütfen sizler doktrol kontollerini atlatmadan yaptırın ve işin uzmanınında aldığınız bilgiler ile hareket edin. 

Instagram hesabımdan da yorumlarınızı yazabilirsiniz

Diğer tecrübelerimi de bu sayfa üzerinden bulabilirsiniz

Bir önceki yazım olan Yeni Doğan Bebekte Emzirme Savaşları başlıklı yazımda Yeni Doğan Bebek hakkında bilgiler vermekteyim.