Büyük bir heyecan ile çocuğunuzu kucağınıza aldınız ve eşiniz ile beraber yeni döneme ilk adımı atıyorsunuz. Atıyorsunuz diyorum çünkü siz emzirmesenizde ona yardımcı olacaksınız. Yeni doğan bebekte emzirme savaşları ‘nda bir fiil sizde bulunacaksınız.

Bu yazdıklarım genelde ilk kez baba olanlar için ya da 2.kez babalık duygusunu uzun bir süreden sonra tadanlar için olacaktır.

Muhtemel olarak 50-55 cm arasında bir bebeği doğum odasında karşıladıktan hayat sizin için de yeni bir serüvende ilerleyecek. Artık sadece kendi bakımınızı değil 1 kişinin daha bakımından sorumlu olarak hayatınıza devam edeceksiniz.

yeni doğan bebekte emzirme
yeni doğan bebekte emzirme

Eşiniz eğer ilk çocuğunuzu dünyaya getirdiyse emzirme konusunda yeterli tecrübeye sahip olmayacaktır. Burada sizin devreye girmeniz gerekiyor.

Babalar Emzirme ‘de Nasıl Yardımcı Olur ?

  • Pozitif Sözler
    Tecrübesiz bir anne yanında destekçi bir baba’yı ister. Unutmayın kendi annesi de çok bilmişlik yapıp şöyle dur şöyle yap gibi komutlar ile eşinizi sinirlendirebilir. O yüzden sizin kesinlikle pozitif sözlerle onun yanında olup destek olmanız gerekmektedir.
  • Geceleri Yardıma Kalkma
    Anneliğin ilk anlarında yeni doğan bebekler genellikle hep uykuda oluyor. Anneler emzirirken hem tecrübesiz hem de yorgun olacakları için geceleri sizinde yanlarında olup emzirme noktasında yardım isteğine karşılık vermeniz lazım
  • Tutuş Desteği 
    Ortalama 50 cm bir bebeği emzirmek için annelerin ideal duruşu sağlaması gerekiyor. Burada da babaların yardımına ihtiyaçları oluyor. Başını nasıl tutacağı, memeye indirirken yardımınız gibi ilk haftalarda daha doğrusu anne alışana kadar sizin de fiziksel desteğinize ihtiyaçları oluyor.

Meme Savaşları Sezon 1 Bölüm Kaç Hatırlamıyorum 

Sanmayın ki her bebek direk memeye yapışıp lıkır lıkır sütleri içiyor:) En azından biz öyle bir durum malesef yaşayamadık. Atlas’ın ağız yapısı küçük olduğu için önce memeyi kavrayamadı sonra da süt az gelince meme ile savaşmaya başladı. Babalar burası çok önemli. Burası anneye yapılacak doğru yardım Bu durumda pozitif olmak, annenin eğlenmesini sağlamak gerekiyor. Çünkü yetememe duygusu tam devreye girerken sizin pozitif eğlenceli olmanız anneyi o havadan uzaklaştırır.
Ben Atlas’ın meme emmediği ya da ememediği zamanlarda kısa kısa mola vermemizi mola sırasında da sanki bir dizi/film çekiyormuşuz gibi ortam yaratıyordum.
Meme Savaşları Sezon 1 Bölüm 4 Atlas’ın Meme ile Oyunu
Başrol: Atlas – Merve
Yönetmen: Kaan
Çekim Saati : 05:18

Sonuç olarak evet emzirme işlemleri annede bitiyor ama bizler annelere/ eşinize yardım edebilecek kişileriz. Babalar olarak onların en rahat ortamı oluşturmasını sağlamalıyız.

Instagram hesabımdan da yorumlarınızı yazabilirsiniz

Diğer tecrübelerimi de bu sayfa üzerinden bulabilirsiniz

Bir önceki yazım olan 3-4 Aylık Bebekler Ses Taklidi Yapmaya Başlıyor başlıklı yazımda 3 aylık bebek ne yapar, 3-4 Aylık Bebekler Ses Taklidi ve 4 aylık bebek ne yapar hakkında bilgiler vermekteyim.