Sağlıklı baba çocuk ilişkisi, çocukların babalarına olan sevgisinin azalmaması için kendinize ayırdığınız zamanın içinden çocuklara zaman ayırmak gerekiyor.


Evet Babalar, belki de bu yazıyı okuyan anneler. İşim gereği eğitmen olarak 15 yıllık süreç içinde bir çok çocuk ve ailesi ile zaman geçirdim. 3 yaş itibariyle çocukların 18 yaşına kadar geçirdikleri süre içinde nasıl değiştiklerini, büyüdüklerini fazlasıyla gözlemleme fırsatım oldu. Aynı şekilde anne ve babaları da.

Yazının sonuç bölümünü öne alıyorum, önce gözlemimi yazacağım ardından örnekler ile detaylandırıcam. Aileler maalesef çocuklarına zaman ayırmıyor ve günün sonunda düzensiz aile ilişkileri ortaya çıkıyor.

14-18 yaş arası çocuklar genellikle ailelerden bağımsız sosyal hayatları olduğu için aileler ile çok fazla zaman geçirmiyor. Burada özellikle babaların erkek çocuklar ile kavga dövüş değil, biraz daha empati kurarak yaklaşmaları gerekiyor. Bu dönemler ortaokul sınavından çıkıp, üniversite sınavına hazırlanan çocuk yaşları olduğu için empati kurarak bu zor dönemlerde onlara yardımcı olmaları lazım.

çocuklara zaman ayırmak
çocuklara zaman ayırmak

11-14 yaş ise çocuğun kız ya da erkek farketmez yavaş yavaş kendi başlarına hareket edebilecekleri döneme girdikleri için destekleyici bir babaya ihtiyaçları oluyor. Gerek spor gerek okul gerekse sosyal hayatlarında onlara zaman ayırarak yapmak istediklerini yapmalarını sağlamak gerekiyor.


Özellikle bu yaş çocukların babaları tarafından desteklendiğini görmek onları daha öz güvenli yapacaktır.
Anneler daha çok çocuklar ile zaman geçirdiği için bizlerin çocuklar ile daha verimli zaman geçirmemiz gerekiyor. Babalar unutmayın hep kendinize zaman ayırıyorsunuz, çocuklarınıza da zaman ayırın.


5-11 yaş ise çocukluğun en aktif olduğu zamanlar. Bu yaş grubu yeni aktiviteler ile gerek sosyal gerekse sportif branşlarda yeni keşifler yapmaya çok müsaitler. Bu yaşlarda özellikle hafta sonu etkinliklerine katılmaları çok önemli. Anneler ile bu işi beraber yapabilirsiniz. Genellikle babaları ile katılan çocuklar ise daha başarılı oluyor bilginiz olsun:)

Daha küçük yaşlar ise anne ile daha çok zaman geçirmesi muhtemel yaş grubu:) Bu yaşlarda Babalar geceleri çocuk bakımına yardımcı olabilir yazısını okuyabilirsiniz.

Unutmayın biz çocuklar ile ne kadar çok zaman geçirirsek onlar o kadar mutlu olurlar. Mutlu olan çocuk da başarılı olur:)

Instagram hesabımdan da yorumlarınızı yazabilirsiniz

Diğer tecrübelerimi de bu sayfa üzerinden bulabilirsiniz