Tertemiz! dünyada en saf varlıklar belki de çocuklardır. Biz onlara ne anlatsak ona inanıp onun doğruluğunu araştırmadan söylemeye devam edeceklerdir çünkü onlara göre anne, baba yalan söylemez. Çocuk yalan bilmez. Çocuklar yalan söylemez ama ebeveynler yalan söyler.

Herkes yalan söyleyebilir, bütün anneler babalar. Fakat altında yatan yalan söyleme nedenleri değişebilir. Yalan söylemeye iyi hissetmek için, eleştirilmekten kaçmak için , alınabilecek cezadan kurtulmak için, başkaları tarafından onaylanma ihtiyacı için , bence en önemlisi çıkar sağlamak için söyleniyor olabilir

Çocuklar Yalan Söylemez

Çocuklar Yalan Söylemez

Bildiğiniz üzere işim gereği bugüne kadar binlerce aile ile beraber çalıştım şimdi de aktif 400’e yakın aile ile beraberim. Tabi onlarla bilgi alış verişi yapmak, onlarla samimi olmak için zaman geçirmek gerekiyor.

Gelelim ailelerin yalanlarına:)
Çocuğu spor yapan bir babamız şubat ayında maalesef şöyle bir yalan ile gelmiş benim haberim yok.

Hocam, biz şubat ayında çok hastalık geçirdik, çocuk bir türlü yataktan çıkamadı, o yüzden şubat ayında gelemedik. 

Bunu duyduktan sonra ilk başta yalan olduğunu sorgulamazsın. Mantıklı bir cümle. Şubat ayı çocukların sıklıkla hasta olduğu bir dönem. Doğruluğunu soruşturmak açıkçası güvensizlik olur diye düşünüyordum.
Yine o gün için de çocuğu ile antrenman esnasında konuşurken ( 6-7 yaşında ) geçmiş olsun hasta olmuşsun kendine iyi bak dememle beraber suratıma sert bir tokat yedim

Hocam ben hasta değildim ki, babamın 2 hafta işi var diye gelmedik, 1 günde geç kalınca bu ay hiç gelmedik biz.

Anladım ki çocuklar yalan söylemez, ebeveynler yalan söyler. Sporcum böyle deyince tabi bozuntuya vermeden, öyle mi ben yanlış anlamışım dedim ama ya böyle bir durumda patavatsız birisi baban hasta olduğunu söyledi diyip, çocuğun gözünde babasını yalancı konuma düşürse. Bunları düşünmemiz lazım.

Çevremizde ki olaylardan yalan ile kaçmak bizleri ne kadar ileri götürür, boşuna dememişler yalancının mumu yatsıya kadar yanarmış diye.
Çocuklarımıza örnek olalım yalan söylemeyelim….

Instagram hesabımdan da yorumlarınızı yazabilirsiniz

Diğer gözlemlerimi de bu sayfa üzerinden bulabilirsiniz

Bir önceki yazım olan Çocuğunuzu Yük Olarak Görmeyin başlıklı makalemi de okumanızı öneririm.