Bildiğiniz üzere işim gereği yüzlerce baba ile beraberim. Kimisi ile çok yakın kimisi ile sadece merhaba kadar. Bazı babalar var, malesef çocuğunun yapacağı aktiviteyi iş olarak görüp ona uymazsa çocuğu aktiviteye yollamıyor ya da onsuz gidebilmesi için her yolu deniyor. Çocuğunuzu yük olarak görmeyin.

Biraz sonra bahsedeceğim olay 2019 yılında başıma geldi. Bir baba çocuğunun katılacağı aktivite için eğer bu iş bana yük olmayacaksa yollayabilirim gibi bir istek ile karşıma geldi. Ben bunu duyarken utandım, şimdi de yazarken utanıyorum. Ama o baba hayatına malesef devam ediyor.

Çocuklar çok büyük sorumluluk bunu kabul etmeyen yoktur. Hayatınızı değiştiren bir olay. Hayat akışınızı, ileriye dönük bütün planlarınızı farklılaştıran bir neden. Belki de

ebeveyn olmak , baba olmak çok ama çok zor.

cocugunuzu--yuk-olarak-gormeyin
Çocuğunuzu yük olarak görmeyin

Siz kendi açınızdan haklısınız ama ya madalyonun diğer yüzü. Çocuğunuz ne hissediyor ?

Bu bahsettiğim sporcu daha çok küçük. 10’lu yaşların başında. Annesi, babası olmadan bir aktivite yapamaz, kendi başına sokağa çıkamaz. Aileye bağımlı yaşana bir çocuk.

Pazar günü yapılacak bir aktiviye ya anne ile ya baba ile yapılabilir onun için. Bu arada bahsettiğim çocuk erkek. Yani 10’lu yaşlarda baba ile daha çok zaman geçirebilecek, beraber aktiviteler yapabilecek yaş ve cinsiyette.
Böyle bir durumda çocuğun isteği makul derecede bir organizasyon ise neden ikinci plana atıyoruz ? Basketbol maçını, futbol maçını beraber izlemek, 4-5 saat zaman ayırmak neden çok geliyor. Çocukları neden yük olarak görüyoruz.

Bu bahsettiğim durum maalesef bir çok hemcinsimde var. Bazı babalar var salonun kapısından adımını atmaz, bazı babalar var çocuğunun oynadığı kulübün ismini bilmez.

Sonra olanlar ise düzeltilmesi zor ve zaman alan kalp kırıklıkları, özgüven kayıpları, iletişim problemleri gibi kişisel gelişim bozuklukları oluyor.

Babalar,

100’lerce baba ile beraberim ne kendi hırsınızı ne de başkasının başarısını çocuğunuz ile değerlendirin. O sizin çocuğunuz ve sizinle zaman geçirmek için can atıyor. Lütfen ona zaman ayırın, çocuğunuzu Yük Olarak Görmeyin

Instagram hesabımdan da yorumlarınızı yazabilirsiniz

Diğer gözlemlerimi de bu sayfa üzerinden bulabilirsiniz

Bir önceki yazım olan Çocuklara Zaman Ayırmak Gerekiyor başlıklı yazımda baba ve çocuk, babalar ile zaman geçirme ve çocuğa zaman ayırma hakkında bilgiler vermekteyim.