Kitap okumanın yetişkinlere ve çocuklara ne kadar yararı varsa, bebeklere kitap okumanın faydaları bir o kadar daha fazladır. Okumayı bilmeyen, dediklerimizi anlamayan bir bebek kitap okur mu, ona okuduğunuz kitabı anlar mı derseniz evet her şeyi anlıyorlar:)

Kitap okuma sadece kelime haznesini geliştirici bir etkinlik değil. Okuduğunu anlama, anladığını yorumlama ile de bireylerin gelişimine yardımcı oluyor. Bebekler ne kitap okuyabiliyor ne de daha konuştuğunuz dili bilmediği için okuduğunuzu anlayabiliyor. Nasıl oluyor da bebeklere kitap okumanın faydaları saymakla bitmiyor.

Bebeklere Kitap Okumanın Faydalara
Bebeklere Kitap Okumanın Faydalara

Atlas ilk kitabına 3 aylık iken kavuştu, tabi o zamanlar ilgisi hiç yok denecek kadar azdı. Uzmanlar anne karnındayken bile kitap okumanın bir çok avantajından bahsederken, biz çocuk doktorumuzun söylemesi ve genel bir araştırmamızla beraber 4.aydan itibaren kitap okuma serüvenimizi sıklaştırdık.

Aldığımız kitaplar bol resimli, içlerinde 1-2 cümle olan hayvanları tanıtan kitaplardı. Atlas ilk zamanlarda kitapları merakla inceledi, ilk defa resimli kağıtlar görüyordu. Özellikle evde oyun halısında bulunan hayvanları görmesi bence onda merak uyandırdı.

Gün geçtikçe hoşuna gittiği anladığımız kitap okuma serüveni rutin aktivitelerimizin arasına girdi. Kimi zaman 3 dakika kimi zaman 10 dakika aralıksız kitap ile ilgileniyordu. Hatta ilk gördüğü zamanlar şaşkınlık yüz ifadesi ile bizleri güldürmekten öldürüyordu:)

Bebeklere kitap okumanın faydaları

  • Bebeklerin bir nesneye  odaklanmasına yardımcı olur.
  • Dikkat etmek özelliğini geliştirir.
  • Etrafında ki nesneleri tanımasına, dil gelişimine destek olur.
  • Dinleme süresinin artmasına yardımcı olur.
  • Duygusal bilincin oluşmasını, temel kavramların pekiştirilmesini, düşüncenin uyarılmasını, deneyimlerin artmasını sağlar.
  • Anne ve baba ile iletişim kurma becerisini artırır.
  • Kitap okurken bebeklerin sizi izlemesi mimiklerinizi ve ifadenizi öğrenmesi açısından faydalı olur.
  • Bebeğin kitabı tutmasını, sayfalara dokunmasını sağlamak, motor gelişimine de büyük katkı sağlar.

Biz Atlas’a kitap okuduktan sonra algısının açıldığını gözlemledik ve düzenli bir şekilde gün içi rutin aktivitelerimiz arasına aldık.

Instagram hesabımdan da yorumlarınızı yazabilirsiniz

Diğer tecrübelerimi de bu sayfa üzerinden bulabilirsiniz

Bir önceki yazım olan Bebekler ile Oyun Oynamak başlıklı makalemi de okumanızı öneririm.