Geceleri bebeklerde gaz sancısı, bir çok bebeğin yaşayacağı bu süreç bizleri de derinden etkileyen bir dönem olarak hafızalarda yer etmiş olacak. Bu süreçte alternatif çözümler ile bebeğinizin gaz sancılarını -kolik biraz daha hafifletebilirsiniz.

bebeklerde-gaz-sancisi

bebeklerde-gaz-sancisi

Atlas ilk dünyaya geldiğinde işler çok kolay gibi gözüküyordu. Hatta çevreme hep 

Atlas çok uslu, baba olmak hem güzel hem  de kolaymış. Herhalde bizim çocuk sakin o yüzdendir

diye hep söylüyordum. Tabi ilk 2 hafta bunları söylemek kolay ya sonrası 🙂
Hatırlar mısınız Hamdi Alkan’ın bir gazman tiplemesi vardı. Atlas’da 2-3. hafta itibariyle bizim “Gazman’ ‘ımız oldu:)

Bu süreç içerisinde babalar bizlere büyük bir sorumluluk düşüyor. Anneler sürekli emzirme, uyutma, çocuk bakımı gibi işlerle gün boyu uğraştığı için akşam babaların eve gelmesiyle beraber onlarında nefes alacakları bir zaman dilimi oluşuyor.

Atlas ilk 2 haftasını sakin geçirdikten sonra 3 hafta itibariyle uykudan gaz sancıları ile uyanmalar, sanki birisi karnına bastırıyor gibi ayakları dize çekmeler ile sürecin bize başladığını belirtiyordu. 
Her bebekte gaz sancısı olacak ya da her bebeğe bu iyi gelir gibi durum yok. Kolik bir hastalık türü değil fakat siz yine de bebeğiniz de farklı bir durum gözlemliyorsanız çocuk doktorunuz ile görüşmeyi kesinlikle ihmal etmeyin.

Bebeklerde Gaz Sancısına Neler Yapılabilir

 • Kiraz Çekirdeği
  Bizim sıkça başvurduğumuz çözümlerden bir tanesiydi kiraz çekirdeği. Bildiğiniz sıcak su torbası mantığında olan kiraz çekirdekleri bebeğinizin karnına konarak karnını sıcak tutmaya yarıyor. Şu anda neredeyse bütün bebek mağazalarında satışı da olan kiraz çekirdeklerini siz de evde isterseniz yapabilirsiniz. ( İlerleyen günlerde kiraz çekirdeği nasıl yapılır gibi bir video çekebilirim:) ) Kiraz çekirdekleri çabuk ısınması ve ısıyı iyi iletmesinden dolayı kullanılıyor. Mikrodalga fırında 30 saniye ısıtmanız ile bebeğinizin gaz sancılarını azalmaya yardımcı olabilirsiniz. Doğal bir yöntem olduğu için günde istediğiniz kadar bu işlemi yapabilirsiniz. Biz Atlas için kiraz çekirdeklerini 3. hafta itibariyle kullanmaya başlamıştık.
 • Gaz Masajı
  Eşim de ben de spor eğitmeni olduğumuz için ikimizin de masaj bilgisi var. Nasıl masajlar biz yetişkinlere bile iyi geliyorsa bebeklere de aynı şekilde iyi gelecektir. Bizim yaptığımız masajı sizlerle paylaşıyorum. Yapımı çok basit bir masaj. Bu masajı biz 2. ay itibariyle başladık. Çünkü bunu yapabilmek için bebeğinizin ayaklarını serbetçe kontrol edebilmeniz gerekmektedir.
  Bebeğinizi sırt üstü bir yere yatırarak 
  —- Saat yönünde 6 kez karnını okşayın
  —- Ayaklarını karnına doğru 6 kez çek bırak yapın
  —- Göğüsün altından karnına doğru 6 kez yukardan aşağıya hafifçe bastırarak inin
  —- Ayaklarını karnına doğru 6 kez çek bırak yapın
  —- Baş parmaklarınızı bebeğinizin göbek değilinde birleştirin ve sağ sola sanki kitap sayfalarını açar gibi karnının yanına doğru getirin.
  —-Ayaklarını karnına doğru 6 kez çek bırak yapın
 • İlaçlar
  Kullanacağınız bütün gaz ilaçlarını doktorunuza danışarak kullanın. Bizim doktoromuz bize Sab Simplex ilacını vermişti.

Atlas şu anda 4. ayına girmek üzere, ara ara gazları geliyor fakat eskisi gibi gaz atakları yaşamıyoruz. Her zorlu sürecin mutlaka bitişi var. Lütfen sabredelim.

Not: Gece nöbetlerinde NBA maçlarını seyredebilirsiniz 🙂

Instagram hesabımdan da yorumlarınızı yazabilirsiniz

Diğer tecrübelerimi de bu sayfa üzerinden bulabilirsiniz

Bir önceki yazım olan Yeni Doğan Sarılığı 2/3 Çocukta Oluyor başlıklı makalemi de okumanızı öneririm.