Bebeklerin en korktukları, acı çektikleri yer şimdilik doktor odaları. Bebeklerde 4.Ay Aşıları da maalesef bir çok bebeğin canının yandığı, sonrasında ateşinin çıktığı aşıların başında geliyor.

Atlas normalde 12-17 Nisan arası 4.ay aşılarını olacaktı fakat corona virüs sebebiyle geciktirebildiğimiz kadar geciktirip geçen günlerde aşı olmaya gitti.
Gidene kadar her şey güzeldi fakat aşı olduktan sonra 2 gün kendine gelemedi 🙁

4. Ay aşıları aslında 2. ay aşılarının devam niteliğinde oluyor. 5’li karma aşı ve KPA (Konjuge Pnömokok Aşısı) aşıları yapılıyor.  2. Ayda daha olayların pek farkında olmadığı için aşı sonrası sadece ağlayarak geçiyordu. Devamında aşıya göre iştahsızlık, huysuzluk ya da ateş yapıyordu.

Bebeklerde 4.Ay Aşıları

Bebeklerde 4.Ay Aşıları

4.Ay Aşıları Nelerdir ?

  • 5’li Karma Aşısı 
    5’li karma aşısı 2 aylıkken olmuş olduğu aşıların devam niteliğindedir. 5’li karma aşısı içinde Difteri, Boğmaca, Tetanoz, Hib, Çocuk Felci/DaBT-Hib-İPA aşıları bulunmaktadır.
  • KPA  Aşısı (Konjuge Pnömokok Aşısı)
    Kpa aşısı zatürre ve menenjit gibi hastalıkları önleyen bir aşıdır.

4.Ay aşımızı yukarıda dediğim gibi corona’dan dolayı 4.5 aylıkken yaptırdık.Atlas bence 15 günde algısını  Aile hekimimize gidene kadar her şey günlük gülistanlıktı:) Sonra aşı odasına geçince tabi biraz etrafı izlemeler, burası neresi bunlar nedir diye etrafa müthiş bir göz gezdirme. Sonrası hikayemizin başladığı yer aslında 🙂

Ben açıkcası bu konularda çok hassas birisi değilim. Büyüklerin bile aşı olurken korkması, kan verirken iğneyi gördüğünde kaçması gibi durumlar olurken 4 aylık bebeğin ağlamasını çok abartmıyorum.  Tabi canım acıyor ama sonuçta her bebeğin başına gelen bir olay sırf Atlas’a özgü değil. 

Hemşire ablası iki bacağından aşıları yaparken üşenmedim saydım Atlas’ın nefesi 4 saniye kadar kesildi ve sonunda hıçkıra hıçkıra ağladı. Orada hassas olmayan ben bile kötü oldu, anneleri düşünemiyorum….

Atlas bence soğukkanlı bir çocuk, aşı bittikten 1 dakika sonra normal hayatına dönmeye çalıştı. Tabi suratında gülücükler açmıyordu ama saatler boyunca da  beni aşıya götürdünüz diye de trip atmıyordu:)

4.Ay aşıları kimi çocukta ateş kimi çocukta huzursuzluk kimi çocukta hiç bir farklı davranış yapmadan geçiyormuş. Bizim gülmeyi ama yanında da ateşlenmeyi seçti. 
Sabah yaptırdığımız aşının (11:00 gibi) saat 19:00 gibi ateş etkisini görmeye başladık. İlk etapta 37’leri görürken en fazla da 38 dereceye kadar çıktı. Yorucu bir gecenin ardından 2. günü ortasında hayat normale dönmüştü…

4.Ay aşıları çocukların algılarının açıldığı zamanın başında olduğu için dikkatlerini çekiyor ve ağrısını, ya da tribini daha çok yaşabiliyorlar. 

Instagram hesabımdan da yorumlarınızı yazabilirsiniz

Diğer gözlemlerimi de bu sayfa üzerinden bulabilirsiniz

Bir önceki yazım olan Babalarda Teknoloji Bağımlılığı başlıklı makalemi de okumanızı öneririm.