Dünya için küçük ama anne babalar için bu büyük an genel olarak 4.ay itibariyle olmaya başlıyor. Kimi çocuk 3.ayda da dönerken en fazla 6.aya kadar süreç uzuyormuş. Bizim evde bebekler ilk ne zaman döner sorusuna Atlas 4.Ay 1 haftalıkken cevap vermiş oldu. 

Bugünlerde Atlas bize sürprizler yapmaya başladı. Geçen gün ilk defa bilinçli olarak oyun oynadık. Ardından bugün de dönerek bize yine sürpriz yapmış oldu.

Genel olarak bebekler kaldırabilecek kadar güçlendiğinde sırt üstü yatarken sağa veya sola dönecektir. Atlas’da sabah kalkıp oturma koltuğumuzda sırt üstü yatarken topunu almaya çalışırken sağ tarafına doğru dönmesini yaptı. İlk denemesi 2 dk sürdü ama sonunda mutlu sona ulaştı:) 

Babalar ve Anneler, bu süreç aslında bir sürpriz olarak bebeğiniz tarafından size yapılıyor. Bu özel an belki altını değiştirirken belli oyun halısında oynarken olabilir. 
Zaten dikkat ettiğinizi varsayıyorum ama özellikle 3,5 aylık sonrası tek başına köşelere yakın korunaksız bırakmayın. Bebeğinizin ne zaman döneceği belli olmaz kötü bir ana tanık olmayalım…

Bebekler Dönmeye Nasıl Başlar ?

Bebeğiniz  dönmeyi kendi kendine öğrenecek. Sizin öğretmek için herhangi bir çalışma yapmanıza gerek yok. Ama öğrenmesine yardımcı olacak çalışmalar yapmanızda fayda var. İkisi çok farklı şeyler. Genel olarak biz aileler hep öğretiyoruz. Onu tek başına bırakıp öğrenmesini sağlamıyoruz. 

Bebekler İlk Ne Zaman Döner

Bebekler İlk Ne Zaman Döner

Aylar geçtikçe Gelişmeye, büyümeye devam eden bebeğiniz zaman içerisinde kuvvetlendikçe hareketlenecek ve yavaş yavaş belirli kasları geliştikçe dönmeye başlayacaktır. 
Siz bu konuda  bebeğinizin döneceğe tarafa en sevdiği objeyi koyarak yardımcı olabilirsiniz. Böylelikle oyuncağı ilgisini çekeceği için onu almak için hamle yapmak zorunda kalacaktır. Bu tarz yardımlar bebeğinizin dönmesini sağlayacaktır.
Atlas’ın çok sevdiği bir top var. Video’dan da gördüğünüz gibi Atlas topu alabilmek için dönüş sağladı. 🙂

Bir baba olarak güzel bir olaya tanık oldum ve onu ölümsüzleştirdim. Babalar çocuklarınız ile zaman geçirin, bakın bu duygular bir daha baba oluncaya kadar gelmez kaçırmayın 🙂

Instagram hesabımdan da yorumlarınızı yazabilirsiniz

Diğer tecrübelerimi de bu sayfa üzerinden bulabilirsiniz

Bir önceki yazım olan Bebeklerde Gaz Sancısı - Kolik başlıklı makalemi de okumanızı öneririm.