El yıkamanın önemi bugünlerde çok daha fazla anlam kazanmış oldu. Corona virüsünün bulaşmasını engelleyen en önemli faktörlerden bir tanesi el yıkama olarak gösteriliyor. Bebek ziyaretlerinde el yıkamanın önemi bir kez daha dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmeli.

Bebek Ziyaretlerinde El Yıkamanın Önemi
Bebek Ziyaretlerinde El Yıkamanın Önemi

El yıkamaya hep özen göstermişimdir. Çocukluğumdan beri alışkanlık olarak dışardan eve geldiğimde, evde tozlu, pis bir şeyler ile ilgilendiğimde hemen elimi yıkardım. Tabi bu alışkanlık Atlas dünyaya geldikten sonra ilk zamanlar çok daha sıklaştı, sıklaştırıldı.

Statü, Yaş Fark Etmiyor. El Yıkamayı Unutuyoruz

İlk hastane günümüz. Atlas dünyaya 50 cm 3250 gr ağırlığında geldi. O ana kadar onu koruyan bir amniyon kesesi vardı fakat dünyaya geldikten sonra koruyucu hiç bir kalkanı kalmadı. Virüslere, mikroplara karşı anne sütü çok koruyucu ama nasıl ve nereye kadar korucu. Her şeyden korusaydı herhalde hiç bir bebek hastalanmazdı.

Bebek ziyaretleri, yakın çevre tarafından yapılan ( akraba,eş,dost) doğumdan sonra olmazsa olmaz aktivitelerin başında geliyor. Gelin sevinci beraber yaşayalım ama mikrobunuz sizde kalsın! Hastaneye gelirken yanınızda getirdiğiniz mikrop, hastaysanız elinize yüzünüze bulaştırdığınız virüs ile lütfen yeni doğan bebeklerin yanına gelmeyin.
Atlas ilk doğduğu gün sağolsun bir çok gelen gidenimiz oldu. Aralarında üst düzey yönetici, öğretmen, yaşı gelmiş tecrübeli büyüğümüz gibi bir çok misafirimiz vardı. Ama sağolsunlar gelenlerin yarısından fazlası el yıkamadan Atlas’ın yanına doğru hamle yapıp karşılarında Kalkan olarak Dinamik Baba’yı buldular:) Belki bir amniyon kesesi değildim ama en azından el yıkamadan dokunmalarını engellemiş oldum.

Misafirliğe gelenler dikkat; Artık çocuklu bir aileye misafir gelmek ile sokakta kahve içerken ki ortam aynı değil. Lütfen aslında her yere ama özellikle çocuğun oldu evlere misafir oluyorsanız, nasılsınız sorusundan önce lavabo nerede sorunu sormak çok daha anlamlı:)

Instagram hesabımdan da yorumlarınızı yazabilirsiniz

Diğer gözlemlerimi de bu sayfa üzerinden bulabilirsiniz

Bir önceki yazım olan Her Düşen Çocuğu Yerden Kaldırmayın başlıklı yazımda düşen bebekler hakkında bilgiler vermekteyim.