Bebeğiniz yolda, yakında baba oluyorsunuz. Bu demektir ki alışveriş zamanı 🙂 Anneler bütün alışverişleri muhtemel olarak ya planlamışlardır ya da almak üzeredirler. Peki gerçekten nelere ihtiyacınız var ne eksik ne fazla. Buyurun bir babanın gözünden bebek ihtiyaç listesi

bebek-ihtiyac-listesi

Bebek İhtiyaç Listesi

 • Annelerin heyecanını hiç kimse anlayamaz. Karnında minik bebeğiniz, bir o sayfa bir bu sayfa neler almalıyım neler diye muhtemel alışveriş listesini doldurmaya başladı.
  Alınacak çok şey var ama hangisinden kaç adet almalısınız, neden almalısınız gibi başımdan geçen bütün bilgileri sizinle paylaşacağım. Tabi her ailenin ihtiyaçları farklı olabilir ama anladığım kadarıyla %80 benziyor.
 • Bebek Bezi
  Bebek bezini kolilerce almaya gerek yok. Yeni doğan bezlerini de 1 paket almanız ilk etapta yeterli olacakır. Bebekler için her bez doğru bez olmuyor. Benim bebeğimin için çok uygun olan bez sizin bebeğinizi çok rahat ettiremeyebilir. Bu yüzden ilk etaplarda deneme yanılma yöntemi ile gitmek daha uygun olacaktır. Özellikle black friday gibi günlerde aman fazla fazla almayın:)
 • Bebek Kıyafetleri
  Muhtemel eşiniz, dostunuz, özellikle aile büyükleriniz size onlarca kıyafet aldı. Muhtemel de bir çoğu yeni doğan kıyafetleri. Bence listenin en önemli detayı burası. Yenidoğan kıyafetleri hem her markanın farklı boylarda oluyor hem de neredeyse bebekler çok giyemeden büyüyor. Bu yüzden aile büyüklerinize ve dostlarınıza 3-6 aylık kıyafet almalarını söylerseniz iyi olur. En azından bu kıyafetlere yenidoğan kıyafetlerine göre daha fazla ihtiyaç duyuyorsunuz.  Biz ilk alışveriş yapmaya gittiğimiz de 1-2 tane zıbın yeter demiştim tabi en saf halimle 🙂
  Sonradan anladım ki belki 30 dk içinde bile 2 tane zıbın değiştirebiliyor. Ama genel anlamda da 5-6 tane zıbınla ilk dönemi rahatlıkla atlatabilirsiniz.
 • Zıp Zıp / Ana Kucağı
  Bebek İhtiyaç Listesi

  Zıp Zıp – Ana Kucağı

  Kesinlikle ihtiyacınız var 🙂 Belki bir ürün bu kadar kullanışlı oluyor. Sonuçta bizde insanız bir her dakika bebeği taşıma gibi durumumuz yok ikincisi çocukların da kendi kendine zaman geçirmesini sağlamak için bir desteğe ihtiyaçları var. Zıp Zıp’lar hafif kalkık pozisyonda olduğu için hem çocuk oturma eylemi gerçekleştirmeden dünyayı görüyor hem de üzerinde ki oyuncaklar ile yavaş yavaş kendince oyun oynuyor. Tabi ilk 1-2 hafta yatar pozisyonda kalması hatta ilk ayını öyle geçirmesi daha uygun olabilir. Biz Atlas ile 1. aydan sonra zıp zıpa geçtik. Arada bir hem bize nefes aldırıyor hem de kendi kendine zaman geçirip, dünyayı görüyor. Tabi babalar, çocuğu zıp zıpa koydum o orda takılsın diye bir şey yok lütfen 🙂

 • Bebek Hamağı

  Bebek İhtiyaç Listesi

  Bebek Hamağı

  Bebeklerin ilk günlerden itibaren hafif sallanması onları hem rahat uyutuyor hem de anne karnında ki hareketleri onlara hatırlatıyor. Biz odasında ki yatağı hariç park yatak almıştık orda ilk etap yatırırız diye düşünmüştük. Ama portatif bir bebek hamağı keşfettik. Atlas baya keyif aldı, 3-3,5 ayına kadar bu hamakta yattı. İllaki şart mı derseniz değil ama sallamak  için aslında ihtiyaç oluyor.

 • Alt Açma Aparatı

  Bebek İhtiyaç Listesi

  Alt Açma Aparatı

  İlk 2 hafta karın kaslarımız, sırt kaslarımız hali hazırda bütün görevlerini yapıyor. Ama 2.hafta sonunda sırtınız alarm vermeye başlıyor. Bebeğiniz günde 5-8 arası bezini değiştirmek için aşağıya doğru eğilmeniz ilk günlerde sizi zorlamıyor ama sonrası da bezdiriyor. Biz ikea’dan bu alt değiştirme masasını aldık. Alt gözleri çok iyi düzenleyici oluyor açıkçası. Tabi bunların haricinde alt değiştirme aparatı olan park yataklarda var. Onlara da bakabilirsiniz. 

 • Giysi Dolabı
  120cm genişlik 180cm yükseliği 2 kapalı, 3 gözlü dolap bizim şuanda bütün ihtiyaçlarımızı karşılıyor. Çocuğunuzun odası için ilk etap bu ölçülerde bir dolap yeterli oluyor. Tabi taşınma ev değiştirme gibi durumunuz varsa ilk etapda şifonyer ile de kıyafet saklama problemini çözebilirsiniz.
 • Park Yatak
  İlk aylarda olmazsa olmazınız değil. Biz 3,5 ay açıkcası hiç kullanmadık. Atlas hamağı sevdiği için ( hamak dar olduğu için galiba anne karnında ki gibi çok fazla hareket edecek yeri kalmıyor o yüzden seviyor olabilirler) hamak küçük gelene kadar orda yatırdık. Son 2-3 haftadır gündüz uykularını ve gece uykularını park yatağında yapıyor. Yukarı da bahsettiğim gibi bebek ihtiyaç listesi ‘nde ilk sırada olması gereken bir ürün değil. Bildiğim kadarıyla bazı anneler kendi yanlarında da yatırıyorlar o yüzden ilk günlerde almanıza gerek yok. ( Doğru ya da yanlış olarak değerlendirmiyorum)
 • Reflü Yatağı

  Bebek İhtiyaç Listesi

  Reflü Yatağı

  İşte bu çok gerekli bir ürün. Bebek İhtiyaç listesi ‘ne ilk sıralardan girecek ürünlerin başında geliyor. Çocuk doğumdan sonra başı biraz yukarıda yatması gerekiyor. Bebek reflülerinde kusma durumu tehlike yarattığı için bebeğin başının yatarken biraz yukarıda olması gerekiyor. Bu yüzden reflü yatağı bebek ihtiyaç listesi ‘nin ilk sıralarında olması gerekiyor. Biz normal olanı kullanmışız ama kemerli olanlar daha kullanışlı oluyormuş, bebeğinizin kaymasını engelliyor o tipleri deneyebilirsiniz.

  Evet babalar, listenizi muhtemel eşleriniz yapacak ama aklınızda olsun hani ilk zamanlar neye ne kadar ihtiyaç var taze baba olarak sizlerle paylaştım.
  Instagram hesabımdan da yorumlarınızı yazabilirsiniz

  Diğer tecrübelerimi de bu sayfa üzerinden bulabilirsiniz

Bir önceki yazım olan Bebeğimin Gazı Hiç Olmadı başlıklı makalemi de okumanızı öneririm.