Hayatımızın vazgeçilmezi olan teknolojik ürünlere ( telefon, bilgisayar, playstation) karşı babalarda teknoloji bağımlılığı oluşmaya başladı. Tabi sadece babalar demek çok doğru olmaz annelerde bunun içinde hatta maalesef çocuklarda…

Ben dahil olmak üzere bir çok baba elinde ya telefon, ya bilgisayar ya da playstation ile boş vakitlerini geçiriyor. Ben dahil dedim ama işimiz olsa da maalesef yeni dünya düzeni hep bunlar üzerine kurulu.
Bu sayfaya yazı yazarken de bilgisayar başında olmam gerekiyor, instagrama post atarken de elimde telefon olmak zorun oluyor. Peki bu iş gibi gözüken teknoloji bağımlılığının bebeklerde ya da çocuklarda yansıması nasıl oluyor?

İşin bilimsel noktalarına bilgim olmadığı için giremeyeceğim, burada sadece Atlas ile olan gözlemlerimi ve genel olarak babalarda ya da annelerde gördüğüm teknolojik bağımlılığı paylaşmış olacağım.

Babalarda Teknoloji Bağımlılığı

Babalarda Teknoloji Bağımlılığı

Spor eğitmenliği yapıyor olsam da bilgisayar işimin bir parçası. Video editleme, maç seyretme gibi bir çok işi bilgisayar başında yapmak zorundayım. 

Atlas ilk doğduğu zaman benim bilgisayarda ya da telefonda geçirdiğim vaktin farkında değildi. Ya gözleri görmüyordu uzağı ya da anlamıyordu. Peki ya şimdi 🙂
Sanki 4.ayından sonra bu çocuğa bir şeyler oldu. Artık benim telefonla ya da bilgisayar ile geçirdiğim zamanı anlıyor ve onlarla zaman geçirmemi istemiyordu. Onunla oynadıktan sonra ev işi yaptığım zaman hiç sorun yok. Kendi başına ya da annesi ile durabiliyorken ben bilgisayar başına oturduğum zaman sanki söylenmeye başlıyor gel benimle oyna!

Evet iş yapıyorum ama nasıl algılıyorsa sanki onunla geçireceğim zamanı harcıyormuşum gibi hissediyorum. Bu aynı zamanda telefon ya da ps oyunları içinde geçerlidir.

Maalesef hepimiz teknoloji bağımlısıyız, çocuklarımıza ayıracağımız zamanın belli bir kısmını kendi işlerimizin haricinde harcadığımız teknolojik ürünlere harcıyoruz. Bence çocuklar zeki. Bunu anlıyorlar.

Atlas daha 4.5 aylık belki de farkında değil ama ya daha büyüdükçe… 4-5 yaşına geldiğinde elinde telefon ile çocuğumuza nasıl engel olabiliriz. Oğlum/kızım telefon kötü bişi onunla çok zaman geçirme. Ama biz geçiriyoruz. Bu işte bir tezatlık var sanki.

Instagram hesabımdan da yorumlarınızı yazabilirsiniz

Diğer gözlemlerimi de bu sayfa üzerinden bulabilirsiniz

Bir önceki yazım olan Bebek Ziyaretlerinde El Yıkamanın Önemi başlıklı makalemi de okumanızı öneririm.