Babalara doğum izni 5 gün verilirse biz nasıl anneye yardım edeceğiz? Bu ilk 5 günde tattığımız duyguyu nasıl sürdürebileceğiz?
Bence sorunumuz buradan başlıyor. Ötekileştirme yapılarak anne ve baba ayrımını daha ilk haftadan hissettiriliyor.

Babalara Doğum İzni

Babalara Doğum İzni

Tabi ki de hiç bir baba annenin yerine geçemez, onun yerini dolduramaz ama babaların yerini de kimse dolduramaz bunu da atlamayalım. Yazının son paragrafı ilk paragrafında ki ötekileştirmeyi anlatacak hiç merak etmeyin…


Babaların toplum için de yaşadığı algı nedir ?
Çocukları ile zaman geçirmemesi
Peki Çocukları ile neden zaman geçiremiyor ?
Genellikle mesai sabah 09:00 – 18:00 arası olup en iyi şartlarda da ( büyük kentlerde) trafik için 1 saat ayırınca mesai sabah 8 akşam 7. Zaten çocuklar bu saatten sonra uyumaya başlıyor. Babanın çocuğu ile zaman geçirecek bir vakit olmuyor ki normal şartlarda.

Bebeğiniz doğdu; müthiş bir heyecan, anlatılamayacak bir sevinç. Onu koklamak için sürekli kucağınıza alma isteğiniz gibi bir çok duygu. Bunları ilk 5 gün tam zamanlı yaşayıp, 6.günden itibaren (şanslıysanız eşiniz pazar günü doğum yapar da bir sonra ki hafta sonunu da izne dahil etmiş olursunuz 🙂 ) yukarıda yazdığım gibi çeyrek zamanlı bir babalığa dönüşüm.

İlk yazımda yazmıştım ZOR-LA-NI-YOR-UZ diye. 6.Günden itibaren bir baba eve 9 saat çalışıp günde en az 2 saatini trafikte harcayıp geliyorsa nasıl bebeğine ya da çocuğuna tam konsantre zaman ayırabilecek ? Hadi çocuğuna zaman ayıracak eşine ne zaman ayıracak ? Eşine zaman ayırdı kendine ne zaman ayıracak ?

Bence babalar bu güzel duygudan hemen koparıldığı için ileri ki dönemlerde bebeğine tam kapasite bakamaması çok doğal. Yazımın buraya kadar ki kısmı aslında tamamen kendi düşüncelerimden ortaya çıkan biraz sitemkar biraz düşündürücü bir yazı idi. Yazımın son paragrafını ise olmasını canı gönülden istediğim bir sistem ile yapmış olacağım.

Finlandiya’da hükümet, babaların bebekleriyle normalden! daha fazla vakit geçirmesini sağlamak amacıyla her iki ebeveyne de eşit süreli doğum izni verilmesine yönelik yapmış oldukları planları açıkladı. Böyle bir karar ile babalık izne 164 güne çıkıyor.
Hadi bakalım biz 5 gün derken İskandinav ülkesi Finlandiya 164 gün babalık izni vermeyi düşünüyor.

Instagram hesabımdan da yorumlarınızı yazabilirsiniz

Diğer tecrübelerimi de bu sayfa üzerinden bulabilirsiniz

Bir önceki yazım olan Bebekler İlk Ne Zaman Döner başlıklı makalemi de okumanızı öneririm.