Bugün kendi çocuğumdan yola çıkarak bir yazı yazmaya çalışacağım. Atlas şu anda 4 aylık olma yolunda ve onun gibi bir çok 3-4 aylık bebekler ses taklidi yapmaya başlıyor. Onunla konuştuğum her fırsatta o da benimle konuşmaya sanki can atıyor. 


Her çocuğun ses çıkarması farklı aylarda oluyor. Kimisi 2. aydan itibaren agu gibi basit sesler çıkarırken kimisi 3. ay içinde sesleri çıkarıyor. Tabi ilk aguları duymak heyecan verici. Ağlama haricinde çocuğunuzdan çıkan ilk sesler. İlk aylarında hatta konuşasana kadar aslında ağlayarak sizlere bir şey anlatmaya çalışan çocukların aylar geçtikçe ses, dil kabiliyeti artarak farklı heceler ile de dertlerini anlatmaya çalışıyorlar.

3-4 Aylık Bebekler Ses Taklidi
3-4 Aylık Bebekler Ses Taklidi

Babalar, anneler gün içinde zaten çocuğunuz ile zaman geçirerek bir hayli yoruluyorlar. Burada devreye bizim girmemiz gerekiyor. Kız çocuklarının babalarına aşık olmaları, erkek çocukların onları idol olarak algılaması bizleri çok önemli bir noktaya taşıyor.

Bizlerin yapacağı her hareket onlar için çok değerli bir gelişim aracı olacaktır. Özellikle ilk 3 yılda sosyalleşmeleri, aile içi ilgi ile beraber gelişimlerine çok büyük katkılar vermektedir. Burada bize düşen görevler yine aynı şekilde çocuğumuz ile ilgilenmek.

Ses Çıkarın O Taklidini Yapacak

Atlas ile bunu keşfetmem açıkcası 3,5 aylık iken oldu. Belki daha öncede yapmış olabilir. Hatta evde kiler bak bugün şunu yaptı, bugün bunu yaptı gibi bir çok yeni haberler ile de gelse gözün görmediğini beyin kabul etmiyor 🙂

Geçenler de ilk kez altını değiştirirken farkettim. Ben ne ses çıkarırsam kendince taklit etmeye çalışıyordu. “O” sesi çıkarıyorum “O” sesi yapıyor, bırrr yapıyorum o da bırrr yapıyor:) Anladım ki gerçekten iletişim kurmaya başlamışız….

Bu taklitler için unutmayın

KARNI TOK

GAZI ÇIKMIŞ

ALTI TEMİZ

Olmak zorunda. O zaman sizle konuşacaktır. 🙂

Instagram hesabımdan da yorumlarınızı yazabilirsiniz

Diğer tecrübelerimi de bu sayfa üzerinden bulabilirsiniz

Bir önceki yazım olan Babalar Geceleri 1-2 Saat de Olsa Çocuk Bakımına Yardımcı Olabilir başlıklı makalemi de okumanızı öneririm.